• 25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

• Byliśmy, zobaczyliśmy, ucieszyliśmy się.

Miłośnicy książki i przyjaciele biblioteki wybrali się, jak co roku, na Targi Książki do hali EXPO w Krakowie. Czego tam nie było!

W ramach literatury górskiej i podróżniczej spotkali się z polarnikiem Markiem Kamińskim i podróżniczką Nelą Małą Reporterką.

Marek Kamiński oprócz opowieści o podróżach i wyprawach górskich opowiadał o drodze do celu, a właściwie o samej drodze jako ważniejszym aspekcie zdobywania niż wyznaczony cel. Jego książki, filmy i fundacja, którą prowadzi inspirują setki tysięcy ludzi na całym świecie. Warto o tym poczytać.

Nela, już nie taka mała reporterka (17 lat) zaczarowała dzieci opowieściami o życiu zwierząt, które osobiście spotkała na wielu kontynentach (nurkowała nawet z rekinami). Spotkanie autorskie odbyło się z okazji premiery jej najnowszej książki „Nela i wrota do Amazonii”.

A potem było rozdawanie autografów, fotografowanie i zwiedzanie stoisk z książkami, grami planszowymi i innymi ciekawostkami.

Uczniowie z zakupionymi książkami wrócili zmęczeni ale szczęśliwi. Zapowiadali, że wrócą za rok.

O czym zawiadamia Agata Byrtek – bibliotekarz

i Karolina Drygała-  nauczyciel plastyki i wychowawca świetlicy.

• BohaterON – włącz historię!

• W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do akcji BohaterON – włącz historię! To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma na celu edukować młodych Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

Uczniowie klas 5, 6 i 8 b, wysłuchali prelekcji na temat II wojny światowej. Poznali historię męstwa i bohaterskiej walki mieszkańców stolicy w roku 1944. Wysłuchali materiału audio pt. ”Mały” roznosiciel nadziei oraz “Co za historia” poświęcony Powstaniu  Warszawskiemu. Dodatkowo zostały wykonane prace do projektu i umieszczone na stronie Dumni z Powstańców.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym Uczniom!

Dziękuje za wolność ziem polskich.

Dziękuje za to że walczyliście w takich okolicznościach.

Dziękuje za dzisiejszy spokój na naszej ziemi ojczystej.

Dziękuje za to że żyje.

Mateusz ze szkoły ZSP Balice

• Wizyta podwójnie złotej Adrianny Kąkol

• Kajakarstwo uprawia dopiero od kilku lat,

a już jest mistrzynią świata i Europy i to w konkurencji olimpijskiej.​​​​​​

27 października 2022 r. odwiedziła nas Adrianna Kąkol, mieszkanka Cholerzyna, która w ostatnim czasie osiągnęła wielkie sukcesy w kajakarstwie. Najpierw na Mistrzostwach Świata w Kanadzie zdobyła złoty medal w kategorii K-4 500m, a następnie na Mistrzostwach Europy w Monachium na tym samym dystansie powtórzyła to osiągnięcie.

Pani Ada opowiedziała uczniom o swojej pasji, jaką jest kajakarstwo. Jej trenerzy podzielili się informacjami o tym, co należy robić, aby zostać sportowcem. Zachęcali dzieci do tego, by przyszli do ich klubu na treningi i zaczęli przygodę ze sportem.

Uczniowie mieli także możliwość usiąść w kajaku naszej mistrzyni i wykonać mini trening.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

• Zawody w Tenisie Stołowym

• 27 października 2022 r. odbyły się Gminne Zawody w Indywidualnym i Drużynowym Tenisie Stołowym Chłopców  i Dziewcząt w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W turnieju wzięło udział siedem szkół z naszej gminy: Zabierzów, Bolechowice, Nielepice, Rudawa, Kobylany, Radwanowice, Rząska i Balice. Nasza szkołę reprezentowały dziewczęta z klasy 8a w składzie: Zuzanna Góra, Julia Puskarz, Patrycja Pieprzak oraz chłopcy z klasy 8b w składzie: Szymon Chorązki, Piotr Piszczek, Kamil Woźniak. W turnieju drużynowym dziewczęta zajęły 2 miejsce, a chłopcy 4 miejsce. W turnieju indywidualnym najwyższe miejsce z naszej szkoły zajęła Zuzanna Góra (3 miejsce). Drużyna dziewcząt będzie reprezentowała naszą gminę na zawodach powiatowych.

Życzymy im dalszych sukcesów.

• Odblaskowa Szkoła – Spotkanie z policjantem

• 26 października 2022 r. w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła” odbyło się spotkanie uczniów z aspirant Martą Wojtaszek z Komisariatu Policji w Zabierzowie. Celem wizyty policjantki było przypomnienie słuchaczom zasad bezpieczeństwa obowiązujących w przestrzeni publicznej.

Pani dzielnicowa rozmawiała z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreśliła ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać (w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła” wszyscy uczniowie z naszej szkoły otrzymali odblaskowe elementy). Ponadto pani aspirant poruszyła temat cyberprzemocy i skutków, jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu.

Podczas spotkania uczniowie zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

Na zakończenie odbyło się uroczyste wręczenie medali i dyplomów laureatom konkursu wiedzy „O bezpieczeństwie w ruchu drogowym”.

Najlepsze wyniki osiągnęli:

I miejsce - Barbara Marzec

II miejsce - Adrianna Wróbel

III miejsce - Blanka Kwiecień

• III miejsce w Zawodach o Mistrzostwo Powiatu Krakowskiego

• 25 października 2022 r. w hali sportowej w Krzeszowicach rozegrany został powiatowy turniej Halowej Piłki Nożnej dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

Szkołę reprezentowały:

Góra Zuzanna, Pieprzak Patrycja, Powroźnik Nikola, Puskarz Julia, Zielińska Amelia, Zych Zofia, Celarska Konstancja, Sikora Aleksandra, Haber Sabina.

Turniej był bardzo wyrównany. Nasze dziewczęta walczyły do końca o pierwsze miejsce na podium. W ostatnim meczu zawodniczki straciły jedyną bramkę podczas całych rozgrywek, która zadecydowała o końcowej klasyfikacji.

Brawo dziewczyny!!!

Dziękujemy za zaangażowanie, za emocje i życzymy kolejnych sukcesów.