• Jak przygoda, to tylko w Wieliczce

          • 22 lutego 2023 roku uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Soli "Wieliczka". Naszą liczną ekipę podzielono na dwie grupy, które z przewodnikami rozpoczęły przygodę w szybie Daniłowicza.

            Podczas zwiedzania przebyliśmy około trzykilometrową trasę i zeszliśmy na głębokość 135m. Poznaliśmy historię i tajemnice kopalni, jak również legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. Mogliśmy podziwiać wspaniałe rzeźby i komory oraz podziemne jeziora. Szczególne wrażenie wywarła na nas kaplica dedykowana św. Kindze i świetlny spektakl nad brzegami jeziora przy akompaniamencie muzyki Fryderyka Chopina. Na zakończenie zwiedzania zakupiliśmy pamiątki, a następnie wyjechaliśmy windą na powierzchnię. 

          • Poprawianie innych to obciach, czyli o poprawności językowej podczas Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto upamiętniające wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Dzień ten został ustanowiony 17 listopada 1999 roku przez UNESCO i corocznie obchodzimy go 21 lutego.

            Dzisiejsze spotkanie miało przypomnieć uczniom klas IV-VIII o roli i miejscu języka ojczystego w naszym życiu, przyczynić się do podniesienia świadomości językowej, do ugruntowania poczucia, że polszczyzna jest tworzona przez każdego użytkownika i że to każdy z nas jest za nią odpowiedzialny. Język jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego wszyscy powinniśmy o niego dbać.

            Przypomnieliśmy sobie, że „bynajmniej” to nie to samo co „przynajmniej”. Dowiedzieliśmy się, że wszystkie trzy formy „chłopcy/chłopacy/chłopaki” są poprawne, jednak powinniśmy pamiętać, żeby dobrze dobrać formę czasownika, bo „Ci chłopcy i ci chłopacy wygrali mecz”, ale „Te chłopaki wygrały mecz”. Zapamiętaliśmy, że „codziennie” chodzimy do szkoły, ale takie wydarzenie jak dziś, nie zdarza się „na co dzień”.

            Doszliśmy również do wniosku, że poprawianie innych jest niekulturalne, a poprawianie innych na forum to obciach! Poprawiać mogą nauczyciele swoich uczniów lub rodzice swoje dzieci. Nie wytykajmy błędów. Jesteśmy tylko ludźmi i to normalne, że błędy językowe w naszej mowie czy piśmie się zdarzają. Najważniejsze jest to, żebyśmy dbali o nasz język ojczysty.

            Bądźmy otwarci  wobec zmian dokonujących się w obrębie polszczyzny. Tak jak w świecie przyrody niezaprzeczalna jest ciągła zmienność, tak i język podlega zmianom. To jednocześnie i oczywiste, i zaskakujące.

            Organizatorzy:

            Żaneta Machlowska, Agnieszka Milewska-Grojec

          • Stawiamy na łapy

          • Kontynuując działania związane z obchodami Dnia Wolontariusza w naszej szkole 20 lutego 2023 r. (poniedziałek) zorganizowane były spotkania z przedstawicielami Krakowskiej Fundacji Pomocy Zwierzętom „Stawiamy na łapy”.

            Uczniowie dowiedzieli się na temat działalności fundacji, która skierowana jest głównie na pomaganie kotom czyli poszukiwanie domów dla bezdomnych kotów z Krakowa i okolic, zajmowanie się sterylizacją i leczeniem kotów wolnożyjących, opieką nad kotami – ofiarami wypadków i ludzkiej bezmyślności oraz działania edukacyjne w zakresie mądrej opieki nad zwierzętami.

            Poznali  możliwości w zakresie pracy wolontaryjnej czyli opieki wirtualnej nad kotami, adopcji i zdobywania karmy, koców, posłań i akcesoriów. Nasi goście nie wyjechali z pustymi rękami. Dla podopiecznych fundacji zgromadziliśmy wiele darów zarówno do jedzenia, jak i do odpoczywania i zabawy (podobno koty mogą przespać 16 godzin na dobę). A my zakładamy w szkole klasowe opieki wirtualne nad wybranymi kotami.

            Spotkania przebiegały w bardzo miłej atmosferze, dowiedzieliśmy się, co to „wibrysy”. Szczególnie rozczulały nas zdjęcia kotów czekających na adopcję typu mini, midi lub maxi. Uczniowie wiedzą , co oznaczają te terminy…

            Pani Iza obiecała, że chętnie przyjedzie do nas w przyszłości porozmawiać o żywieniu kotów. Czekamy z ciekawością.

            Organizatorzy:Agata Byrtek i Agnieszka Raszewska

             

          • Bal Karnawałowy w przedszkolu

          • Tradycyjnie w Tłusty Czwartek w przedszkolu odbył się bal karnawałowy. W tym roku dzieci wcieliły się w przedstawicieli różnych zawodów. Największym powodzeniem cieszyły się służby mundurowe: policjanci i strażacy. Nie zabrakło również żołnierzy, lekarzy, weterynarzy, kucharzy, baletnic, piłkarzy oraz innych ciekawych profesji.

            Zapraszamy do galerii.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Balicach
      • stacjonarny: (+12) 285-60-25 komórkowy: 780-105-227
      • ul. Szkolna 66, 32-083 Balice Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Nasze media społecznościowe