• Zawody powiatowe w narciarstwie alpejskim

• Milena Gronuś, uczennica naszej szkoły z klasy VI, postawiła pierwsze kroki na nartach mając niespełna trzy lata. Od tamtej pory brała udział w zawodach Ligi Przedszkolaka, Ligi Dzieci i Młodzieży MOZN, a już w przyszłym roku spróbuje swoich sił w zawodach Mistrza Polski.

9 lutego 2024 r. zaprezentowała swe umiejętności w Powiatowych Igrzyskach Młodzieżowych w kategorii wiekowej 2011-2013 dziewcząt i wywalczyła złoto .

Gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów i niezłomności w osiąganiu swoich celów.

• Kilka rad, by zimowy wypoczynek był zdrowy i bezpieczny

• Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania. Oto kilka rad dla dzieci i rodziców, co zrobić, aby zimowy wypoczynek był zdrowy i bezpieczny.

Jeszcze przed feriami przypominamy podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone:

• należy mieć świadomość, że piesi o zmroku, ale także w dzień, gdy pada deszcz lub śnieg, są przez kierowców gorzej dostrzegani,
            • przechodzenie przez jezdnię w czasie złej widoczności powinno być wykonywane ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego.

Jeżeli dzieci w czasie ferii pozostają w domu, to na czas nieobecności dorosłych konieczne jest:

• zapewnienie opieki przez osoby zaufane,
            • pozostawienie numerów do opiekunów lub osób zaufanych oraz numeru alarmowego 112,
            • wyrobienie u dzieci nawyku zamykania drzwi od wewnątrz oraz bezwzględne zakazanie wpuszczania osób nieznajomych,
            • przekazanie zaufanym osobom kluczy do domu na wypadek potrzeby udzielenia pomocy, np. otwarciu drzwi w przypadku pożaru lub zalania.

Należy dzieci i młodzież uświadomić, aby:

• nie podawali nikomu adresu zamieszkania,
            • nie ulegali namowom osób nieznajomych, aby wprowadzić je do mieszkania pod pozorem np. przekazania rodzicom rzeczy lub dokumentów,
            • nie przebywali w miejscach grupowania się osób spożywających napoje alkoholowe lub środki odurzające,
            • nie wsiadali do samochodów osób nieznajomych,
            • nie nawiązywali kontaktów z osobami nieznajomymi proponującymi prezenty, poczęstunek, spacer lub zapraszającymi do swoich mieszkań,

UCZNIU pamiętaj o ważnych zasadach bezpiecznych ferii!

1. Nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne – służby co roku ostrzegają, że nigdy nie możemy mówić o bezpiecznym lodzie. Tym bardziej, że lód nie wszędzie jest tej samej grubości – na środku jeziora jest cieńszy niż przy brzegach. Do jazdy na łyżwach nadają się wyłącznie sztuczne zbiorniki.
            2. Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu dróg i zbiorników wodnych.
            3. Nie przebiegaj przez ulicę, a po zapadnięciu zmroku zawsze miej przy sobie odblask – dzięki temu będziesz widoczny na drodze.
            4. Nie strącaj sopli zwisających z dachów lub drzew. Spadający sopel może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.
            5. Stosuj się do zakazów i nakazów opiekunów – to bardzo ważne. Nie znikaj niespodziewanie z oczu rodzicom lub opiekunom, a jeżeli planujesz pójść do sklepu lub toalety, zgłoś taką potrzebę opiekunowi.

• Kultura i historia, czyli wycieczka klas VII i VIII

•  7 lutego 2024 roku nasi uczniowie mieli okazję obejrzeć spektakl „Zemsta” przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia. Widowisko Fredry wprowadziło młodych widzów w szlachecki świat polskiej wsi końca XVIII w.,który w rzeczywistości nie odbiega tak bardzo od realiów współczesnego świata.
            Uczestnicy spektaklu mogli się przekonać, że sztuka ta jest ponadczasowa, a bohaterowie „Zemsty”, mimo swoich przywar, budzą sympatię widzów. Cała galeria postaci: tchórzliwy i zapatrzony w siebie Papkin; porywczy Cześnik, który szybciej działa niż myśli, czy milczący, pozornie skromny i obłudny Rejent, to tak naprawdę obraz nas samych przedstawiony w krzywym zwierciadle. Udział w tym spektaklu to swego rodzaju lekcja historii z przymrużeniem oka oraz okazja do „oswojenia” niełatwego języka komedii Fredry przygotowana specjalnie z myślą o młodym widzu. Sceniczna adaptacja „Zemsty” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji nie tylko bawi, ale i uczy, skłaniając uczniów do namysłu nad własnym postępowaniem i dostarczając im niezapomnianych wrażeń.

Następnym punktem wycieczki była wizyta w zabytkowym budynku, gdzie mieści się Muzeum Armii Krajowej  im. Generała Emila Fieldorfa – Nila, które pokazuje historię szerzej niż na to wskazywałaby nazwa. Zaczyna się ona od czynu niepodległościowego w okresie I wojny światowej, jest i o okresie międzywojennym, ale okres II wojny światowej i okupacji zajmuje tu najwięcej miejsca. Jeśli ktoś tej historii nie zna, nie pamięta jej, muzeum pomoże w przybliżeniu i przypomnieniu sobie tego, co zdarzyło się w Polsce w tamtym czasie. Pokazuje to dzięki eksponatom, ale także posiłkując się multimediami. Można tu zobaczyć  zrekonstruowany czołg Vickers, wzruszające pamiątki z katyńskich mogił. Jest także rakieta V 2, dokumenty, mundury, broń, jest sporo zdjęć. Ekspozycja odnosi się do podstawowych wartości, takich jak niepodległość, wolność, ojczyzna.