• Z wizytą u straży

• Uczniowie klasy III wybrali się w piątek 24 marca 2023 roku do Ochotniczej Straży Pożarnej w Balicach. Dzięki uprzejmości taty jednej z uczennic, Pana Rafała Olecha, dzieci mogły obejrzeć sprzęt strażacki, którym dysponuje jednostka oraz posłuchać ciekawych informacji dotyczących wykonywania zawodu strażaka. To była interesująca lekcja, która być może wzbudziła w niektórych uczniach na tyle dużą ciekawość, że w przyszłości zdecydują się wykonywać ten trudny, ale pasjonujący i szlachetny zawód.
            Bardzo dziękujemy Panom Rafałowi, Rafałowi oraz Mateuszowi za wesołą i inspirującą atmosferę
            podczas spotkania.

• Wiosna w naszej szkole

• „Coraz dłuższe dni nastają, sroga zima odjechała.

A do życia powolutku budzi się przyroda cała.”

Tadeusz Boy-Żeleński

21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Uczniowie naszej szkoły czekają na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzą, że w tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny, uroczysty sposób. W tym roku szkolnym, ze względu na próbny egzamin naszych koleżanek i kolegów z klas ósmych, powitaliśmy wiosnę 24 marca 2023 r.

Uczniowie klas IV -VII zostali zaproszeni do sali gimnastycznej na WIOSENNY TURNIEJ, podczas którego śmiech i radosny nastrój były oznaką już przybyłej wiosny. Ze szczególnym aplauzem został przyjęty konkurs pt. „Pani Wiosna”, w którym reprezentanci klas zaprezentowali swoje pomysły na stroje wiosenne. Uczniowie wzięli udział w licznych konkurencjach grupowych i indywidualnych, rozwiązywano zagadki i zgadywanki.        Wśród wachlarza gier i zabaw uczniowie tworzyli ekologiczne plakaty, sprawdzali swoje umiejętności z języka polskiego, zgłębiali łamigłówki matematyczne, trudzili się nad językowymi łamańcami,  uczestniczyli w rozgrywkach sportowych.

Ten wyjątkowy dzień w szkole upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, sprawił ogromną frajdę nie tylko uczniom, ale również nauczycielom. Samorząd Uczniowski wykazał się dużymi umiejętnościami organizatorskimi oraz nie lada kreatywnością, przygotowując całe wydarzenie.

• Legendy Słowian i matematyka w muzyce

• 23 marca 2023 r.  uczniowie klas IVa, IVb i V przenieśli się do magicznego świata mającego swoje korzenie w Polsce sprzed chrześcijaństwa. Wszystko to za sprawą aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Aktorzy swą dynamiczną i barwną grą przenieśli młodych widzów w te czasy, kiedy Perun zakochał się w Juracie, gdy Piast Kołodziej starał się jak najlepiej  wychować swojego syna, gdzie Popiel i jego równie okrutna żona uciekali przed tysiącami myszy…Czasy, w których świat ludzi i bogów przeplatały się i wzajemnie na siebie oddziaływały.

Spektakl stanowił nie tylko ciekawy materiał fabularny pobudzający wyobraźnię i wzbogacający wrażliwość młodego odbiorcy, ale przede wszystkim to źródło wiedzy  o przodkach, ślad naszej historii i pięknej tradycji. To bardzo istotny element kultury, o którą przecież powinniśmy dbać i przekazywać następnym pokoleniom, aby zachować naszą narodową tożsamość.

Następnie uczestnicy wycieczki, korzystając z pięknej, wiosennej aury, spacerkiem udali się do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius na lekcję „Matematyka dźwięków”. Celem zajęć było ukazanie związków i analogii pomiędzy odległymi – na pozór – dziedzinami: matematyką i muzyką. Uczniowie dowiedzieli się, że muzyka, to też liczby. Ponadto doskonale bawili się grając na najprostszych instrumentach. Udało się nawet odegrać ”Odę do radości”!!!

• Oderwanie od ziemi w parku trampolin GOjump

• 22 marca 2023 r. uczniowie klas VI i VII postanowili oderwać się od komputerów, telefonów i popracować nad swoją kondycją. W związku z tym udali się do GOjump w Krakowie.Na miejscu,  przebierając ładnie odzianymi stópkami, z niecierpliwością czekali, by w końcu móc poskakać.

O godzinie 10:00 weszli z trenerami, by zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa oraz porozciągać zastane mięśnie.

Co do samych trampolin, dla naszych uczniów okazały się genialne! Niby zwyczajnie sobie skakali i skakali i skakali i skakali, a jednak była super zabawa i to naprawdę cieszy. Nie wiemy, jakim trzeba być ponurakiem, by choć raz się nie uśmiechnąć, gdy skacze się tak wysoko. Uczucie jest rewelacyjne, a i atrakcji do wyskakania jest sporo. Można zagrać w kosza i poczuć się jak prawdziwa gwiazda NBA, uwieszając się kosza po udanym wrzucie. Basen z gąbkami też jest rewelacyjny, a gdy się do niego wskoczy wybijając się z trampoliny, to nie lada wyzwanie, by z niego wyjść, bo pływa się w nim dość ciężko. Naprawdę wspaniale zostało to przemyślane i można się w GOjump dobrze bawić - zwłaszcza, gdy uwielbia się aktywność fizyczną, a kondycja pozwala tam spędzić masę czasu.

• Wycieczka do Zoo i Klasztoru Kamedułów

• W dniu 22 marca 2023 odbyła się wycieczka klasy 5 do Lasku Wolskiego. W wycieczce uczestniczyło 10 uczniów. Opiekunami była Pani Ewa Skucha i wychowawczyni Agnieszka Raszewska. Nas miejsce dojechaliśmy autobusem 209. Na początku poszliśmy do Klasztoru Kamedułów na Bielanach, a potem przeszliśmy do ZOO. Uczestniczyliśmy w "Zwiedzaniu na medal". Należało iść według mapy, odpowiadając na pytanie znajdowane po drodze i uzupełniając brakujące litery. Trzy osoby, które rozwiązały zagadkę otrzymały dyplomy i naklejki ze zwierzętami. Chodząc po ogrodzie oglądaliśmy wiele zwierząt i spotkaliśmy piękne pawie. Mieliśmy też szansę oglądnąć karmienie słoni. Wycieczka była udana i pod koniec zaczęło jeszcze świecić słońce.

• Wizyta w bibliotece

• 22 marca 2023 roku uczniowie klasy I oraz III wybrali się do Biblioteki Publicznej w Balicach. Pani Ania zorganizowała dla dzieci warsztaty dotyczące starożytnego Egiptu. W interesującej formie przedstawiła pasjonujące informacje. Czekały na nas mumie, faraonowie i piramidy…. dużo bogatej w ciekawostki treści, przedmioty związane z starożytnym Egiptem oraz zajęcia praktyczne . Dziękujemy za zaproszenie i możliwość wzbogacenia wiedzy.