• Grudzień i Maj – Nietypowa wycieczka

          • 19 maja 2022 r. uczniowie klas V, VI, VIIa i VIIb  VII i VIII udali się do Krakowa,aby obejrzeć spektakl pt. „Opowieść wigilijna” Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Sztuka jest adaptacją ponadczasowej, popularnej na całym świecie książki autorstwa angielskiego powieściopisarza Charlesa Dickensa.

                 W pierwszych rzędach, z zapartym tchem śledziliśmy losy głównego bohatera – skąpca Scrooge’a, który każde Święta Bożego Narodzenia spędzał w samotności, z dala od ludzi, twierdząc, że nie warto marnować na nie ani czasu, ani pieniędzy: … Święta, święta, i co z tego…??? . Aż tu nagle, postawa Ebenezera zmienia się. Pewnego świątecznego wieczoru, odwiedza go duch zmarłego przyjaciela Marley’a. Nieoczekiwany gość zapowiada przybycie trzech kolejnych duchów: przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Scrooge, w obawie przed potępieniem wiecznym, analizuje swoje postępowanie, próbuje zmienić, i zmienia swoje życie: … Święta, święta – coś pięknego… .     

                 Nikt lepiej niż My, i nasi nauczyciele, nie umie połączyć edukacji z wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Korzystając z pogody udaliśmy się do najsłynniejszego parku w Krakowie – Parku Jordana, który z siłownią, boiskami i kortami, skateparkiem, kawiarnią, z wieloma trawnikami, klombami i słynnymi popiersiami wielkich Polaków od lat jest atrakcją dla mieszkańców i turystów.

            Nic więcej nie napiszemy – o naszych przeżyciach i wrażeniach opowiadają zdjęcia…

              

          • Spacer przez epoki w Ogrodzieńcu

          • 18 maja 2022 roku uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do Ogrodzieńca.

            Swoja przygodę rozpoczęli spacerem z przewodnikiem po okolicy - wycieczka od neolitu po współczesność wiodąca szlakiem warowni ogrodzienieckich.

            Uczestnicy zwiedzali gotycko-renesansowy zamek, drewnianą słowiańską osadę na Górze Birów, jaskinię u stóp Birowa - schronienie człowieka pierwotnego oraz bunkry poniemieckie z 1944 roku przy Suchym Połciu, wzgórzu stanowiącym doskonały punkt widokowy na zamek.

            Spacer przez epoki - od neolitu po współczesność przysporzył dzieciom   niezliczoną ilość wrażeń. Ostatnia atrakcją był River Splash- tor saneczkowy. Była to przede wszystkim dobra zabawa i wielkie emocje. 

          • Czwartoklasiści na krańcach świata… czyli Dziennik „Zielonej Szkoły”

          • 16.05.2022- Wycieczka do zamku w Wiśniczu

                   W dniu 16 maja 2022 roku klasa czwarta, wraz z opiekunami panią Agnieszką Raszewską i panem Krzysztofem Marszałkiem, pojechała na wycieczkę do zamku w Wiśniczu.Zamek w Wiśniczu, największy po Wawelu zamek w Małopolsce, stoi na północnym skraju cypla wcinającego się w dolinę Leksandrówki. Na parterze zwiedziliśmy sień zamkową z  paradną klatką schodową wzorowaną na wawelskiej, a także salę z ekspozycją naczyń datowanych na XIX w. i początek XX w. Następnie przeszliśmy na I piętro, gdzie zobaczyliśmy komnaty, które  pełniły funkcję mieszkalną wraz z meblami z przełomu XIX i XX wieku oraz makiety przedstawiające etapy przebudowy wiśnickiego zamku. Na koniec przeszliśmy na piętro reprezentacyjne, tzw. „piano nobile”. Na tej kondygnacji zwiedziliśmy:  salę balową, komnatę ze złoconym plafonem oraz taras widokowy z panoramą Nowego Wiśnicza.

            Po obejrzeniu zamku odbyły się warsztaty alchemiczne, które  składały się z historycznej pogadanki połączonej m.in. z pokazem alchemicznego sprzętu, „wybuchowych” doświadczeń, odczytem tajnej wiadomości, zawiłej receptury alchemika oraz części praktycznej, podczas której uczniowie samodzielnie przeprowadzili  eksperymenty m.in. wykonali „łzy krokodyla” oraz perfumy.

            Po południu pojechaliśmy na zamek w Czchowie, a potem do  Domu Wczasów Dziecięcych w  Jodłówce Tuchowskiej, gdzie odbyła się „Olimpiada Sportowa”, a w niej m.in. rzuty do kosza, kręgle, slalom. Wieczorem mieliśmy okazję  strzelać z broni pneumatycznej do celu, a na sam koniec dnia uczestniczyć w dyskotece.

            17.05.2022 Wycieczka do Krynicy

                  W dniu 17 maja 2022 roku odbyła się wycieczka klasy czwartej do Krynicy. Na początku dnia pojechaliśmy pod wyciąg na Jaworzynę Krynicką, a następnie gondolą na szczyt o wysokości 1114 m.n.p.m. Na górze mieliśmy czas na odpoczynek, zakup pamiątek oraz drugie śniadanie. Po przerwie ruszyliśmy czerwonym szlakiem w kierunku parku linowego. Niestety po dotarciu na miejsce zaczęło padać i w związku z tym nasz plan musiał ulec nieznacznej zmianie. Zamiast parku linowego uczestniczyliśmy w zajęciach Escape Room’u w dwóch grupach. Jedna grupa odkrywała tajemnice Faraona. Po drodze czekała nas cała masa łamigłówek, pułapek, labiryntów. Druga grupa znalazła się w środku sześcianu naszpikowanego wieloma mniejszymi sześcianami. Obie grupy stanęły na wysokości zadania i wydostały się  z pomieszczeń. Po rozwiązaniu zagadek zwiedzaliśmy centrum Krynicy wraz z pijalniami. Po przyjeździe do Jodłówki Tuchowskiej czekał na nas teleturniej: Familiada,a wieczorem znowu mieliśmy okazję bawić się na dyskotece

            18.05.2022 Wycieczka do Ciężkowic

                  W dniu 18 maja 2022 roku klasa IV pojechała na wycieczkę do Ciężkowic, gdzie wraz  z przewodnikiem chodziliśmy po rezerwacie „Skamieniałe Miasto” i odkrywaliśmy potężne formy skalne, które niczym grzyby giganty wyrastają z ziemi. Zobaczyliśmy m.in. skały  o tajemniczych nazwach: Czarownica, Piekiełko, Grunwald, Borsuk, Ratusz, Baszta, Grzybek, Cyganka. Kolejnym punktem programu było Muzeum Przyrodnicze Krystyny  i Włodzimierza Tomków. Uczestniczyliśmy w niepowtarzalnej wycieczce, która przybliżyła nam walory ziemi Ciężkowickiej oraz jej fauny i flory. Wycieczkę urozmaiciła podróż łodzią podwodną, dzięki której poznaliśmy życie ryb w polskich rzekach i zagrożenia jakie na nie czyhają. Po powrocie do ośrodka przygotowywaliśmy repertuar na wieczorne ognisko. Odbyły się także zajęcia integracyjne „Tower of Power” oraz zajęcia cyrkowe. Wieczorem trzy grupy z ośrodka wzięły udział w ognisku, na którym prezentowaliśmy swoje piosenki, tańce i dowcipy. Każdy uczestnik miał również okazję zjeść pyszną, pieczoną kiełbaskę.

            19.05.2022 Wycieczka do Muzeum Pszczelarstwa oraz Skansenu w Stróżach

                  W dniu 19 maja 2022 roku odbyła się wycieczka do Muzeum Pszczelarstwa  i Skansenu Pszczelarskiego w Stróżach. W jednej z chat mieliśmy okazję obejrzeć wspaniałą kolekcję akcesoriów pszczelarskich, takich jak miodarki, podkurzacze, leziwa, praski do wyrobu węzy, klateczki do hodowli matek pszczelich. W chacie o nazwie „Sekrety ula” mogliśmy przeniknąć w głąb ula, gdzie w sposób multimedialny została przedstawiona praca pszczół na łące, pokazano nam także czym zajmują się pszczoły w ulu. Zwiedziliśmy również Skansen Pszczelarski, gdzie prezentowane były barcie, kłody i ule. Dowiedzieliśmy się bardzo dużo na temat pszczelego społeczeństwa i poznaliśmy tajemnice odwiecznego związku człowieka i pszczoły, a także historię bartnictwa i pszczelarstwa. Na koniec uczestniczyliśmy w warsztatach, gdzie każdy z nas wykonał dwie świece z wosku. W tym dniu braliśmy też udział w warsztatach pierwszej pomocy przedlekarskiej i ćwiczeniach ogólnorozwojowych na siłowni. Graliśmy również w bilard i piłkarzyki. Pod koniec dnia każdy z uczestników wykonał własnoręcznie małe mydełko.

            20.05.2022- Wycieczka w Paśmie Brzanki

                   W dniu 20 maja 2022 odbyła się górska wycieczka w pasmie Brzanki. Brzanka to jeden   z najwyższych szczytów na Pogórzu Ciężkowickim, znajdujący się w Parku Krajobrazowym Pasma Brzanki. Mierzy 534 m n.p.m., a na jej zboczach stoi metalowa wieża widokowa z której podziwialiśmy wspaniałe widoki. Następnie przeszliśmy do bacówki, gdzie  był półgodzinny odpoczynek. Po powrocie do Jodłówki odbyło się rozdanie nagród za Olimpiadę Sportową oraz czystość w pokojach. Zwyciężyły dziewczęta z pokoju nr.3 tj. Amelia Lipiarz, Aleksandra Górska, Magdalena Wieloch, Gabriela Kapusta- Ziółko oraz Zuzanna Marońska. W drodze powrotnej do Balic zwiedziliśmy jeszcze ruiny zamku w Melsztynie.  

            BYŁ TO BARDZO EMOCJONUJĄCY WYJAZD

          • „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Wisława Szymborska

          • „Literatura to poszukiwanie. Określonego sensu, intensywnych emocji, poczucia wspólnoty, unikalnych wartości. W książkach można znaleźć też przyjaciół, a co więcej – często również samego siebie.”

            Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to coroczne święto organizowane przez UNESCO. Główną ideą jest oczywiście promocja czytelnictwa, choć zwraca się również uwagę na sztukę edytorstwa i ochronę własności intelektualnych. Dzień obchodzony 23 kwietnia nie jest przypadkowy. To właśnie w tym dniu zmarł Miguel de Cervantes czy William Szekspir, a narodzili się Maurice Druon, Halldór Laxness, Vladimir Nabokov. Patroni wielcy i szczególni, nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

             

            W tym roku w naszej szkole odbyło się kilka wydarzeń związanych ze Światowym Dniem Książki Praw Autorskich. Pierwszym z nich był konkurs dla klas 4-8 na plakat promujący czytanie pod hasłem: „Czytam, bo lubię!”. Prace można podziwiać na parterze w holu. A oto wyniki konkursu:

            I miejsce – klasa 7b

            II miejsce – klasa 4a

            III miejsce – klasa 8a

            Drugim wydarzeniem, które odbyło się 29 kwietnia, był konkurs czytelniczy ze znajomości książki J. K. Rowling „Harry Potter i więzień Azkabanu”, w którym udział wzięli uczniowie z klas: 7b, 8a, 8b. Test polegał na znajomości treści książki i filmu. Biorący udział w konkursie twierdzili, że pytania były trudne, jednak wyniki pokazały, że nasi uczniowie dobrze wczytali się w powieść i dużo z niej zapamiętali. Wyniki konkursu czytelniczego przedstawiają się następująco:

            I miejsce – Aniela Pytko 8a, Łucja Stawowy 8b

            II miejsce – Franciszek Oczkowicz 8b

            III miejsce – Amelia Kopek 8a

            Gratulujemy wyników w obu konkursach!

            12 maja odbyło się ostatnie spotkanie, w którym wzięli udział uczniowie klasy 7b oraz przedszkolaki z grupy Rybek. W ramach projektu „Zaczytane przedszkole” świętowaliśmy Dzień Postaci z Bajki. Siódmoklasiści odwiedzili młodszych kolegów i koleżanki, by umilić im czas wspólnym czytaniem. Wszyscy świetnie się bawili, słuchając odpowiedzi na trudne pytania: „Dlaczego słyszymy?”, „Skąd bierze się ser?”, „W jaki sposób powstaje trąba powietrzna?”.

            „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

            Wisława Szymborska

          • Po co komu zakładka do książki? Lekcja biblioteczna

          • 9 maja 2022 roku uczniowie klasy I wybrali się do Gminnej Biblioteki w Balicach. Zajęcia rozpoczęły się od poznania historii zakładek do książek. Ku zdziwieniu naszych pierszaków, zakładki zostały wymyślone nie w 2016 roku, jak sugerowali, tylko w starożytnym Egipcie. Dzieci dowiedziały się także, co to jest sztuka ludowa i oglądnęły ilustracje przedstawiające taką sztukę z różnych zakątków świata. Na koniec przystąpiły do wykonywania drewnianych zakładek do książek inspirowanych właśnie sztuką ludową. Największe zainteresowanie wzbudziła u dzieci sztuka meksykańska, co można było zaobserwować na ich arcydziełach.

          • Święto Konstytucji 3 Maja

          • Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja to jedno z najważniejszych świąt związanych z historią naszego kraju, a także tradycjami i kulturą.

            29 kwietnia 2022 r. V klasa przygotowała dla uczniów i dzieci z przedszkola krótki występ dotyczący rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r. - pierwszej w Europie, drugiej na świecie ustawy zasadniczej, w której zawarto prawa i obowiązki obywateli państwa.  Rozważaniami nad Konstytucją i piosenką podkreślili znaczenie Konstytucji Majowej dla państwowości polskiej. Powagę uroczystości podkreśliły galowe stroje i barwy narodowe.

            Wspólnie zaśpiewaliśmy także "Majową Jutrzenkę" oraz Hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego".

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Balicach
      • stacjonarny: (+12) 285-60-25 komórkowy: 780-105-227
      • ul. Szkolna 66, 32-083 Balice Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Nasze media społecznościowe