• Kolędowanie dla Krzyśka.

• Serdecznie zapraszamy na wspólne kolędowanie 5 stycznia 2019 r. (sobota) o godz. 15.00 pod patronatem Starosty Powiatu Krakowskiego, podczas którego zostanie przeprowadzona zbiórka na rzecz Krzyśka – absolwenta naszej szkoły.

W programie koncert i występy artystyczne oraz poczęstunek i liczne atrakcje, z których dochód zostanie przeznaczony na zakup nowego wózka inwalidzkiego, którego koszt wynosi 17 200 zł.

Zapraszamy do wspólnego świętowania, które o tej porze roku staje się już naszą szkolną tradycją.

Numer konta: 98 1020 2906 0000 1202 0420 2792 z dopiskiem „Krzysiek”.

Organizatorzy:

Parafialny Zespół Caritas w Balicach oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Balicach

• Spotkanie z Królową

• 14 listopada 2018 r. uczniowie klasy VI i V „b” odwiedzili Pałac Spiski przy Rynku Głównym 34, gdzie mieści się muzeum figur woskowych, Polonia Vax Museum. Członkowie angielskiej rodziny królewskiej, polskie pary prezydenckie, trzej papieże, siostra Faustyna, Adam Małysz i Donald Trump – wszystkich ich poznali „osobiście”.
            Część została wykonana z wosku, nowsze – z wosku, skóry syntetycznej i silikonu.  Te z samego wosku są twarde. Natomiast w przypadku figur wykonanych w nowszej technologii mamy wrażenie, jakbyśmy dotykali człowieka, jego skóry. Większość postaci ma naturalne włosy, wszczepiane włos po włosku.

Uczniowie odwiedzili również drugie muzeum - przy ul. Floriańskiej. Tu umieszczono figury woskowe znanych osób ze świata rozrywki, także bohaterów filmów. Na dwóch poziomach muzeum można stanąć oko w oko m.in. z Lady Gagą, Beatlesami, Pavarottim, Jasiem Fasolą, Shrekiem.

Niektórzy bohaterowie zostali przedstawieni w wersji "fit" i - gdyby nie strój - ciężko byłoby ich rozpoznać. Ale nie wpływa to na pozytywny odbiór tej niekonwencjonalnej lekcji historii.

• Krakowskie gołębie

• 14 listopada 2018 r, dla uczniów klasy VI i V „b” jedną z największych atrakcji wycieczki było karmienie krakowskich gołębi, czyli zaklętych wojowników.

Krakowskie gołębie, to podobno zaklęci wojowie księcia Henryka IV Probusa, który to poświęcił swoich żołnierzy dla zdobycia pieniędzy. Ponoć chciał w ten sposób zjednoczyć plemiona polskie. Udał się więc do wróżki, która zaklęła jego wojów w gołębie. One to wzleciały na mury Krakowskiej Bazyliki i wydziobując maleńkie kamyczki, wypuszczały je z dzióbków. Kamyczki spadały na płytę Rynku i zamieniały się w monety. Ludzie księcia zbierali je w kosze i zanosili do skarbca. Kiedy tenże się zapełnił, książę zapomniał o swoich wojownikach i nie poprosił wróżki o ich odczarowanie. Hulał tylko, pił i jadł, a gołębie krążyły, czekając na swego księcia. Krążą tak do dziś nie wiedząc, że ich pan już nigdy nie wróci. Tyle legenda.

Ptaki nie boją się ludzi, chętnie przylatują jeśli tylko zauważą chętnych do karmienia. Siadają na ramionach, głowach, rękach. Podchodzą naprawdę bardzo blisko. Można by pomyśleć, że człowiek stał się pełnoprawnym członkiem ptasiego stada, a same gołębie są „całą gębą” właścicielami Rynku Głównego, oraz okolic Krakowa.

• „NIESTRASZKOWE ODBLASKI” - akcja edukacyjna PZU

• We wrześniu uczniowie klas I – III dołączyli do akcji edukacyjnej PZU „Odblaski”, której zadaniem było uświadomienie uczniom, jak ważne dla ich bezpieczeństwa na drodze jest to, by nosili odblaski. W tym celu został stworzony Odblaskowy Niestraszek, bohater, który połączył temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym ze światem bajkowym.

W każdej klasie odbyły się pogadanki, quizy na temat bezpieczeństwa na drodze z udziałem bajkowego, odblaskowego Stacha Tracha. Na podstawie zdobytych informacji uczniowie wykonali pracę plastyczną „Bezpieczny powrót ze szkoły do domu”. Spośród 34 wykonanych prac wyłoniono laureatów:

I miejsce – Szymon Wójtowicz z klasy III

II miejsce – Amelia Lipiarz z klasy I

III miejsce – Aleksandra Gwóźdź z klasy III

Wyróżnienie – Oliwier Baster z klasy III i Aleksandra Górska z klasy I

Wszystkie prace zostały zgłoszone również do ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez PZU. Niestety, tam nie zdobyliśmy żadnego miejsca.

Kolejnym etapem akcji „Odblaski” był konkurs plastyczny „Modnie w odblaskach”. Zadaniem dzieci było wykonanie odblaskowego stroju dla Stacha Tracha. Każdy z uczestników otrzymał dyplom wraz z odblaskową opaską.

Na zakończenie akcji „Odblaski” odbyło się spotkanie z dzielnicową sierż. sztab. Martą Wojtaszek, która podsumowała i ugruntowała wiedzę na temat bezpieczeństwa dzieci na drodze.

• Zawody w tenisie stołowym

• 24 listopada 2018 roku w szkole w Rudawie odbyły się Igrzyska Dzieci w tenisie stołowym indywidualnym i drużynowym. Naszą szkołę reprezentowało pięć osób.

W rywalizacji indywidualnej dziewcząt Zuzanna Góra zajęła drugie miejsce. W zawodach drużynowych dziewczęta: Zuzanna Góra oraz Nina Górska zdobyły srebrne medale.

Gratulujemy wysokiego miejsca i życzymy dalszych sukcesów na szczeblu powiatowym.

• Dzień Zdrowego Śniadania

• 21 listopada 2018 roku uczniowie klas I-V samodzielnie w szkole przygotowali dla siebie zdrowe śniadanie. Przed przystąpieniem do jego wykonania rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest spożywanie pełnowartościowego śniadania, które daje nam energię na pracowity poranek.

Następnie omówiliśmy zasady prawidłowego odżywiania się. Uczniowie, pamiętając o higienie i bezpieczeństwie, wykorzystali nabyte wiadomości i umiejętności.