• Przedszkolaki w bibliotece

• 15 grudnia 2022 r., w czwartkowe przedpołudnie, przedszkolaki z grup Żabki i Rybki odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Balicach. Panie bibliotekarki przygotowały ciekawe zajęcia o tradycjach bożonarodzeniowych. Dziękujemy za zaproszenie! 🎄

• Zimowa Kwesta na rzecz Hospicjum św. Łazarza w Krakowie

• Od wielu lat solidaryzujemy się z osobami objętymi opieką w  Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. 11 grudnia 2022 r. (niedziela) wzięliśmy udział w zbiórce pieniędzy pod Kościołem Królowej Jadwigi w Krakowie. Było śnieżnie, zimowo i radośnie. Jesteśmy dumni z naszych młodych wolontariuszy, którzy poświęcają swój wolny czas i energię na rzecz osób potrzebujących.

To tradycja naszej szkoły pielęgnowana w ramach szkolnego  wolontariatu, do którego przystępują wciąż nowe osoby. Oby tak dalej!!!

Dziękuję Wolontariuszom i ich Rodzicom!

Koordynator szkolnego wolontariatu

Agata Byrtek

• Dzień Tematyczny – Mikołajki

Chociaż za oknami brak śniegu,

to nastrój świąteczny zagościł już w naszej szkole.

6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Samorząd Uczniowski ogłosił ten dzień kolejnym dniem tematycznym. W tym wyjątkowym dniu, pojawili się uczniowie, którzy w swoim stroju mieli coś czerwonego, czyli mikołajowego. Od samego rana z każdej strony biegali po korytarzach uczniowie ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach.

W Polsce mikołajki obchodzone są od XVIII wieku. Na początku wręczaliśmy sobie tradycyjne bożonarodzeniowe podarunki, takie jak pierniki i jabłka. Obdarowywaliśmy zazwyczaj bliskie nam osoby dorosłe. Zwyczaj wręczania upominków dzieciom zaczął rozwijać się w Polsce dopiero w XIX wieku. Współczesny wizerunek świętego Mikołaja – starszego pana z brzuszkiem, siwą brodą, ubranego w czerwoną szatę, został stworzony przez koncern Coca Coli w latach 20. XX wieku.

- To był fajny, ciekawy dzień… - Długo będę go pamiętać… - Lubię mikołajki… - to słowa uczniów, wspominających ten dzień. A co najważniejsze – Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu, żłobka… A więc wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia.