• "Jedyne, co musisz wiedzieć, to gdzie jest biblioteka". Albert Einstein
          • "Jedyne, co musisz wiedzieć, to gdzie jest biblioteka". Albert Einstein

          • „Chociaż może to się wydawać niektórym czarodziejom zadziwiające, mugole nie zawsze byli nieświadomi istnienia magicznych i potwornych stworzeń, które od tak dawna i z niemałym trudem staramy się przed nimi ukryć. Rzut oka na mugolską średniowieczną literaturę i sztukę ujawnia, że wiele stworzeń, które mugole obecnie uważają za wytwory swojej wyobraźni, było przez nich kiedyś uznawane za istniejące w rzeczywistości.”

                 4 października 2019 r. o godzinie 19:00 pięćdziesięcioro uczniów zebrało się w szkolnym holu na parterze, aby wspólnie bawić się podczas tegorocznej Nocy Bibliotek. Wśród nich znaleźli się reprezentanci klas I-VIII oraz absolwenci naszej szkoły. Towarzyszyli im opiekunowie: Agata Byrtek, Ewa Ciszyńska, Żaneta Matacz, Agnieszka Milewska-Grojec i Agnieszka Szczypkowska.

            Spotkanie rozpoczęliśmy grą integracyjną. Dzięki przygotowaniu wizytówek w kształcie gwiazdek, nietoperzy i księżyców, wszyscy mieli okazję poznać się bliżej. Następnie udaliśmy się do biblioteki, aby jak co roku obejrzeć znany wszystkim już teatrzyk Kamishibai pt. „Groszek” oraz „Brzydkie kaczątko”. Kolejnym punktem harmonogramu było malowanie słoików w holu, które wykorzystaliśmy jako lampiony, aby stworzyć niesamowity i tajemniczy nastrój.

            Po krótkiej przerwie na jedzenie kontynuowaliśmy naszą przygodę. Dzięki przygotowanej prezentacji mogliśmy bliżej poznać mityczne stwory i fantastyczne zwierzęta. Na podstawie zdobytej wiedzy uczniowie wspólnie rozwiązywali quiz. Następnie wspólnie czytaliśmy ilustrowany leksykon autorstwa Newta Skamander pt. „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”.

            Kolejnym zadaniem postawionym przed uczniami było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej fantastycznego stwora. W tym czasie uczniowie klas I-III pracowali nad kolorowymi maskami. Ostatnią zabawą była gra zespołowa „Magiczne przedmioty”, podczas której dziewczynki rywalizowały z chłopcami.

            Przed rozpoczęciem seansów filmowych wszyscy udaliśmy się do wspólnie przygotowanej kawiarenki, gdzie zjedliśmy kolację. Tegoroczna Noc Bibliotek zakończyła się trzema filmami. Grupa  uczniów I-III obejrzała „Ptysia i Billa”, IV i V klasa poznała opowieść pt. „Koń wodny. Legenda głębin”, a najstarsi zasypiali oglądając „Fantastyczne zwierzęta. Zbrodnie Grindelwalda”.

            Następnego dnia po 7:00 wszyscy sprzątaliśmy sale, zjedliśmy śniadanie i pożegnaliśmy się w wyśmienitych nastrojach. Nie możemy się doczekać kolejnej wspólnej nocy w bibliotece.

            Do zobaczenia za rok!

             

             

             

        • Dzień Chłopaka przy ognisku
          • Dzień Chłopaka przy ognisku

          • 4 października 2019 r. odbyła się wycieczka klasy VII z okazji Dnia Chłopaka. Naszymi opiekunami były Pani Agnieszka Raszewska i Pani Emilia Setkowicz. W miejscu, znanym tylko wtajemniczonym, rozpaliliśmy ognisko, na którym smażyliśmy kiełbaski. Potem była amerykańska wersja ogniska czyli tzw. "marsmallows" połączone z ciasteczkami i czekoladą. W trakcie oczekiwania na przysmaki odbywały się różnorodne zabawy. Piękna pogoda sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu.

            Ognisko klasowe przekształciło się w niezapomniany piknik, gdzie miło spędziliśmy wspólnie czas.

            Zadowoleni wróciliśmy do szkoły, mając nadzieję na powtórzenie ogniskowych szaleństw przy kolejnej okazji.

        • Konkurs Odblaskowa Szkoła
          • Konkurs Odblaskowa Szkoła

          • We wrześniu 2019 r. nasza szkoła przystąpiła do X edycji konkursu ,,Odblaskowa szkoła” , zorganizowanego przez:

            - Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie,

            - Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego,

            - Kuratorium Oświaty w Krakowie,

            - Małopolski Urząd Wojewódzki,

            - Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

            Partnerami konkursu są: Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Radio Kraków.

            Celem konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia  uczniów w elementy odblaskowe. Ponadto celem akcji jest zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność  kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania przez dzieci z elementów odblaskowych i promowania wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.

        • "Cudze chwalicie, swego nie znacie"- Edukacja Regionalna. Wycieczka do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i  ruin zamku na Lipowcu
          • "Cudze chwalicie, swego nie znacie"- Edukacja Regionalna. Wycieczka do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i ruin zamku na Lipowcu

          •          3 października 2019 r. uczniowie klas VIa, VIb, VII i VIII udali się na wycieczkę do skansenu  w Wygiełzowie i do ruin zamku na Lipowcu. Towarzyszyła nam ”złota polska jesień, która ubarwiła drzewa skansenu i lasu Lipowca na wszystkie kolory jesieni”.

                     Po przyjeździe na miejsce udaliśmy się do ruin zamku na Lipowcu. Przewodnik opowiedział nam historię zamku i legendy z nim związane. Uczniowie, a zwłaszcza uczennice, bardzo przejęli się historią białej damy i większość trwożnie oglądała się czy zza rogu nie wyjdzie jej postać. Przejęci zapomnieli, że duchy pokazują się o północy, a nie w południe.

                     Następnie spacerkiem przeszliśmy do skansenu w Wygiełzowie.

                     Początki Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie sięgają 1968 roku, kiedy to u podnóża góry zamkowej z ruinami średniowiecznego zamku Lipowiec, zaczęto budować skansen. Dziś na terenie skansenu o powierzchni 5,3 ha znajduje się 25 cennych zabytków budownictwa drewnianego. Wśród malowniczego terenu znajdują się zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy i inne przykłady architektury wsi nadwiślańskiej.  Najstarszym obiektem w skansenie jest kościół z roku 1623. Najbardziej okazałym obiektem Skansenu jest Dwór z Drogini z roku 1730, który został zrekonstruowany w latach 2002 – 2006. Obiekt ten, oprócz stałej ekspozycji wnętrz typowego dworu polskiego, pełni także funkcję konferencyjną i koncertową oraz mieści administrację Muzeum. Wycieczka była wspaniałą lekcją historii.

                      Wzięliśmy również udział zajęciach „Nie święci garnki lepią”. Wykwalifikowany instruktor zapoznał nas  z historią garncarstwa w regionie i tradycyjnymi wyrobami garncarskimi. Poznaliśmy też techniki obróbki gliny i próbowali swoich sił w lepieniu i toczeniu na kole garncarskim.

            Był czas również na zabawę, kupno pamiątek oraz krótki odpoczynek.

            Wszyscy w dobrych nastrojach wróciliśmy do szkoły.

        • Śladem legend krakowskich - W Pałacu Krzysztofory
          • Śladem legend krakowskich - W Pałacu Krzysztofory

          • Dawno, dawno temu w Krakowie…to znaczy 3 października 2019 roku uczniowie klasy Vb udali się do Pałacu Krzysztofory na warsztaty teatralne. Podczas nich dzieci poznały bogaty świat legend i zwyczajów krakowskich, które razem tworzą magiczny obraz miasta.

            Niektóre z nich uczniowie dobrze znali, o innych tylko trochę słyszeli. A były to legendy:     O smoku wawelskim, O Wandzie, O Hejnaliście, O Lajkoniku, O zaczarowanych gołębiach,   O skarbach krzysztoforskich oraz O panu Twardowskim. Dzieci w aktywny i twórczy sposób uczestniczyły w warsztatach poprzez wykonywanie prac plastycznych oraz uczestnictwo w scenkach teatralnych.

                   Uczniowie byli zachwyceni zajęciami, a pan prowadzący potrafił magią słów i przy pomocy rekwizytów zamienić niejednego chłopca w dzielnego rycerza, bądź sprawiedliwie rządzącego króla, dziewczynki  zaś mogły wcielić się w rolę księżniczki, która rzuciła się do Wisły, a nawet królowej, która wieki temu zmarła.

            Do szkoły wszyscy wrócili zadowoleni i uśmiechnięci. Z pewnością wybierzemy się na takie warsztaty jeszcze nie jeden raz.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Balicach
      • stacjonarny: (+12) 285-60-25 komórkowy: 780-105-227
      • ul. Szkolna 66, 32-083 Balice Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Nasze media społecznościowe