• Dzień Liczby Pi w AGH – poznaj nauki ścisłe

• 15 marca 2024 r. uczniowie klasy VII udali się na obchody wyjątkowego święta w AGH, na sali audytoryjnej w budynku U-2 przy ul. Reymonta 7 w Krakowie.

Dzień Liczby Pi obchodzony jest na świecie 14 marca  ze względu na podobieństwo rozszerzenia dziesiętnego liczby do daty "14 marca", którą w USA zapisuje się w formacie 3.14.  Najhuczniej świętują go jednak Amerykanie, gdzie na cześć przybliżonej wartości Pi - 3.14 - serwuje się pizza pi i apple pi. Kto odkrył liczbę Pi i dlaczego jest ona tak popularna wśród matematyków, fizyków, chemików i naukowców? Na to pytanie nasi uczniowie poznali odpowiedź podczas wykładu i pokazu, specjalnie przygotowanego na tę okazję.

Dzięki udziałowi w tym niezwykłym wydarzeniu uczniowie mieli okazję nie tylko zgłębić matematyczne aspekty niezwykłej liczby π, lecz także przenieść się w fascynujący świat nauk ścisłych. Poznali dlaczego liczba π jest tak istotna w świecie nauki, a także zrozumieli, w jaki sposób wpływa ona na codzienne życie, rozwój technologii oraz projekty naukowe.

To była bardzo pouczająca i niezwykle ciekawa lekcja nauk ścisłych.

• „Świat fantasy” – spektakl o przyjaźni, odwadze i poświęceniu oraz Egipski design

• W dniu 11 marca 2024 r. uczniowie klas Vb, VI i VII obejrzeli spektakl Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia pt. „Świat fantasy”. Fabuła oparta była na powieści J. R. R. Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Śledziliśmy losy głównych bohaterów, a tematem wiodącym była walka dobra ze złem. Po stronie dobra stoją – Bilbo Baggins, czarodziej Gandalf, krasnoludy z Thorinem Dębową Tarczą na czele oraz ich sprzymierzeńcy w postaci ludzi i elfów. To opowieść o pokonywaniu własnych słabości, pomocy innym, wykazaniu się odwagą i roztropnością, szczególnie w trudnych momentach, wymagających zdecydowanego działania.

Wspaniała gra aktorska, barwne kostiumy, pomysłowa aranżacja z wykorzystaniem efektów świetlnych, stworzyły ciekawe widowisko teatralne, które pomaga zrozumieć uczniom, jak ważną rolę w życiu współczesnego człowieka pełni dobro, szlachetność i altruizm.

Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Archeologicznego na ul. Poselską 3,  gdzie uczestniczyli w warsztatach poświęconych sztuce mieszkańców starożytnego Egiptu. Na początku, na lnianych, ekologicznych torbach malowali wzory związane z tematem m.in. skarabeusza, maskę grobową lub profilowe popiersie królowej Neferetiti. W dalszej części zajęć zwiedzali wystawę „Bogowie starożytnego Egiptu”. Przewodniczki zaprezentowały dokonania polskich pionierów badań starożytnego Egiptu, omówiły mumifikację w starożytnym Egipcie, a także rolę mumii w aspekcie historycznym (od leku do obiektu badań naukowych).

• Dzień Kobiet w naszej szkole

• 8 marca 2024 r. z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, odbyły się warsztaty przedmiotowe. Chłopcy tworzyli bukiet dla koleżanek z swoich klas, a w tym czasie dziewczyny przygotowywały plakat "Moda na przestrzeni wieków." Następnie uczniowie poznawali sławne kobiety i mierzyli się z różnymi zadaniami w podchodach.

• Zaproszenie na bezpłatny webinar dla ósmoklasistów

• W tym tygodniu na webinarze ZDAY ciąg dalszy o figurach! Poznasz wiedzę niezbędną do obliczeń na egzaminie.

Karol Wilczyński przypomni, jak obliczać pola i obwody poszczególnych figur. Zdradzi także, jakie ”niespodzianki” mogą czyhać na egzaminie. Rozegrany zostanie również konkurs dla uczestników.

To wszystko już w czwartek 7 marca o 19:00. Zapisz się i weź udział w bezpłatnym webinarze: https://zday.pl/egzamin-osmoklasisty/

Zespół ZDAY.pl

• Zawody powiatowe w narciarstwie alpejskim

• Milena Gronuś, uczennica naszej szkoły z klasy VI, postawiła pierwsze kroki na nartach mając niespełna trzy lata. Od tamtej pory brała udział w zawodach Ligi Przedszkolaka, Ligi Dzieci i Młodzieży MOZN, a już w przyszłym roku spróbuje swoich sił w zawodach Mistrza Polski.

9 lutego 2024 r. zaprezentowała swe umiejętności w Powiatowych Igrzyskach Młodzieżowych w kategorii wiekowej 2011-2013 dziewcząt i wywalczyła złoto .

Gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów i niezłomności w osiąganiu swoich celów.