7 lutego 2024 roku nasi uczniowie mieli okazję obejrzeć spektakl „Zemsta” przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia. Widowisko Fredry wprowadziło młodych widzów w szlachecki świat polskiej wsi końca XVIII w.,który w rzeczywistości nie odbiega tak bardzo od realiów współczesnego świata.
Uczestnicy spektaklu mogli się przekonać, że sztuka ta jest ponadczasowa, a bohaterowie „Zemsty”, mimo swoich przywar, budzą sympatię widzów. Cała galeria postaci: tchórzliwy i zapatrzony w siebie Papkin; porywczy Cześnik, który szybciej działa niż myśli, czy milczący, pozornie skromny i obłudny Rejent, to tak naprawdę obraz nas samych przedstawiony w krzywym zwierciadle. Udział w tym spektaklu to swego rodzaju lekcja historii z przymrużeniem oka oraz okazja do „oswojenia” niełatwego języka komedii Fredry przygotowana specjalnie z myślą o młodym widzu. Sceniczna adaptacja „Zemsty” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji nie tylko bawi, ale i uczy, skłaniając uczniów do namysłu nad własnym postępowaniem i dostarczając im niezapomnianych wrażeń.
Następnym punktem wycieczki była wizyta w zabytkowym budynku, gdzie mieści się Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa – Nila, które pokazuje historię szerzej niż na to wskazywałaby nazwa. Zaczyna się ona od czynu niepodległościowego w okresie I wojny światowej, jest i o okresie międzywojennym, ale okres II wojny światowej i okupacji zajmuje tu najwięcej miejsca. Jeśli ktoś tej historii nie zna, nie pamięta jej, muzeum pomoże w przybliżeniu i przypomnieniu sobie tego, co zdarzyło się w Polsce w tamtym czasie. Pokazuje to dzięki eksponatom, ale także posiłkując się multimediami. Można tu zobaczyć zrekonstruowany czołg Vickers, wzruszające pamiątki z katyńskich mogił. Jest także rakieta V 2, dokumenty, mundury, broń, jest sporo zdjęć. Ekspozycja odnosi się do podstawowych wartości, takich jak niepodległość, wolność, ojczyzna.