• Informacja dla rodziców

• Zebrania z rodzicami odbędą się 14 września 2023 r. zgodnie z następującym harmonogramem :

kl. I - 17.00 w s.10

kl. II - 17.00 w s.16

kl. III - 17.00 w s.15

kl. IV  - 17.30 w s.24

kl. V a- 17.30 w s.14

kl. V b - 17.30 w s.6

kl. VI - 18.00 w s.20

kl. VII - 18.00 w s.17

kl. VIII  - 18.00 w s.23

Zebranie rad oddziałowych odbędzie się 21 września o godz.18.00 za pośrednictwem Google Suite.

• Kto zostaje bohaterem?

• 11 września 2023 r. uczniowie klasy VIII wzięli udział w grze miejskiej „Akcja Goniec”. Tematycznie nawiązuje ona do dziejów Krakowa w latach 1939-1945 i jest częścią „Dni Pamięci Ofiar Gestapo”, organizowanych w oddziale Muzeum Krakowa „Ulica Pomorska”. Zadaniem ósmoklasistów było zaangażowanie się w życie konspiracyjne okupowanego przez Niemców miasta, za sprawą wykonywania zadań i rozwiązywania zagadek. Nasi uczniowie doskonale poradzili sobie z zadaniami i na zakończenie odebrali nagrody.

Następnie udali się do Fabryki Oskara Schindlera. To muzeum związane z okupacją hitlerowską w Krakowie. Wystawa przedstawia historię Krakowa od 1939 do 1945 roku. Pokazuje jakich zmian dokonali w mieście naziści, oraz jak wpłynęło to na życie mieszkańców. Ukazuje jak cierpieli obywatele polscy i żydowscy podczas II wojny światowej. Była to podróż w przeszłość, gdzie uczniowie odwiedzili  m.in.: salon fotograficzny, ulice Krakowa, akademik, pokój oficerski wyłożony kaflami z wzorem swastyki, celę więzienną, stary tramwaj i dworzec kolejowy, tereny krakowskiego getta żydowskiego, oraz pomieszczenie przypominające tereny obozu koncentracyjnego Płaszów.

Poznali również sylwetkę Oskara Schindlera, agenta Abwehry i członka partii nazistowskiej, który w 1941 roku stał się właścicielem Niemieckiej Fabryki Emalia. Kiedy w 1944 roku w związku ze zbliżającym się frontem wschodnim Niemcy rozpoczęli likwidację więzień            i obozów, Schindler postanowił ratować swoich pracowników, ewakuując ich do innej fabryki znajdującej się w Brunnlitz (lokalizacja: Czechy). Powstała wówczas słynna lista Schindlera (osobista lista transportowa), która zawierała około 1200 nazwisk. W 1993 r. państwo Izrael nadało Oskara Schindlera i jego żonie Emilie tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów, podkreślając ich aktywną rolę w ratowaniu Żydów podczas Holokaustu.

To była bardzo pouczająca wycieczka.

• Młodzi wolontariusze w akcji

• W niedzielę 10 września 2023 r., w ramach Szkolnego Wolontariatu, uczniowie naszej szkoły brali udział w kweście w parafii Księży Misjonarzy na rzecz Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Dzień był przyjemny, słonko dogrzewało.

Miło nam zawiadomić, że dzięki ofiarności ludzi uczestniczących we mszach św. w tym dniu wspólnie z innymi wolontariuszami zebraliśmy 8998,48 zł.

Myślimy już o następnych przedsięwzięciach w ramach współpracy z Hospicjum św. Łazarza w Krakowie:

* 17 października 2023 r. bierzemy udział w Żonkilowym Marszu Nadziei w Krakowie.  Będziemy kwestować na rzecz Hospicjum św. Łazarza, po czym przemaszerujemy z wielką pompą po Krakowskim Rynku oraz zasadzimy nowe pole nadziei na Krakowskich Plantach,

* na początku listopada szykujemy się do Kwesty Listopadowej,

* w grudniu uczestniczymy w IV edycji #KolędaDlaHospicjum2023,

* do 7 grudnia oddajemy prace na konkurs plastyczny „Portret Anioła”.

Przez cały rok bierzemy udział w akcji zbierania plastikowych zakrętek pod hasłem „Nie idę do kosza, idę na pomoc”, z których dochód przeznaczony jest na potrzeby mieszkańców hospicjum.

Zapraszamy do udziału w akcjach!

Koordynator Szkolnego Wolontariatu

Agata Byrtek

• Ogólnopolski Projekt Edukacyjny

• Uczniowie klas I-III w roku szkolnym 2023/2024 wezmą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Kreatywne Dni Nietypowe”, który ma na celu innowacyjne podejście do przygotowywania formy zajęć, uatrakcyjnienie pracy z dziećmi, zaangażowanie uczniów we wspólne przygotowania ciekawych i nietypowych zajęć oraz zabawną formę świętowania. Obchodząc różne nietypowe święta rozwijamy u dzieci kreatywność, ale także empatię, szacunek wobec otoczenia, uwrażliwiamy dzieci na różne potrzeby zwierząt a także wzmacniamy w nich samych poczucie własnej wartości. Dzieci mają możliwość otworzyć się na nowe możliwości wyrazu, opanowania stanów emocjonalnych poprzez kreatywne ćwiczenia, poczucie przynależności do grupy, śmiech i dobrą zabawę.