• Teatr i sztuka

• 8 listopada 2023 r. uczniowie klas IV, Va, Vb, VI obejrzeli sztukę pt. „Teatralne ABC” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. W spektaklu przedstawiono historię nastolatka, który swoim niewłaściwym zachowaniem zakłóca przebieg sztuki, nie reaguje na upomnienia. Za karę nie może opuścić teatru i zostaje przeniesiony do 2 poł. XIX wieku. Ma wówczas okazję przyjrzeć się bliżej pracy osób związanych z teatrem, m.in. aktorów, reżysera. Próba wcielenia się w rolę Kaja, magia miejsca - wszystko to sprawia, że jego stosunek do teatru zmienia się diametralnie. Dzięki zastosowanej w spektaklu konwencji „teatr w teatrze” nasi uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z tej dziedziny: poznali tajniki gry aktorskiej, osoby związane z tą instytucją, bohaterów komedii dell'arte (Arlekina, Kolombinę), różne formy przenoszenia sztuki na scenę: od teatru lalek poprzez teatr cieni, pantomimy do aktora w żywym planie.

Następnie uczniowie udali się do centralnego punktu magicznego miasta Kraków, gdzie stoi jego wizytówka, czyli majestatyczny budynek Sukiennic, który ozdabia swym blaskiem krakowski Rynek Główny. Na pierwszym piętrze mieści się jedna z największych w Polsce stałych wystaw XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Jest najstarszym oddziałem Muzeum Narodowego. Jej istnienie zapoczątkował Henryk Siemiradzki, który ofiarował mu swój słynny obraz Pochodnie Nerona. Uczniowie mogli podziwiać zgromadzone tam działa najznamienitszych polskich i zagranicznych artystów: prace Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego, Władysława Podkowińskiego, Józefa Chełmońskiego czy Marcello Bacciarelliego. Wystawa oczarowała nie tylko wielbicieli i znawców sztuki.

• Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

• Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada. W naszej szkole uczniowie klas młodszych uczcili to wyjątkowe święto 7 listopada 2023 r. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.

Uczniowie klas młodszych celebrowali ten dzień przebierając się za ulubionych bohaterów bajkowych. Odbył się konkurs sprawdzający znajomość treści wielu ciekawych i niezwykłych bajek.

I miejsce zdobyła Emilia Kłosińska z klasy II

II miejsca zdobyli Amelia Gwóźdź z klasy II oraz Bartosz Bochaczyk z klasy III

III miejsca zdobyli Agnieszka Wójtowicz z klasy II oraz Wiktoria Sądowicz z klasy III

Wyróżnienia otrzymali Natalia Przygodzka z klasy I oraz Leon Kawecki z klasy III.

Laureatom serdecznie gratulujemy!

• Spotkanie z policjantem

• 7 listopada 2023 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z młodszym aspirantem Krzysztofem Rojkiem - policjantem Komisariatu Policji w Zabierzowie. Celem wizyty policjanta było przypomnienie słuchaczom zasad bezpieczeństwa obowiązujących w przestrzeni publicznej.

W trakcie spotkania z uczniami pan aspirant Rojek podsumował i ugruntował wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na uczniów oraz omówił sposoby ich unikania. Podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Ponadto przypomniał o zagrożeniach wynikających z niewłaściwego korzystania z Internetu czy kontaktu z nieznajomym.

Podczas pogadanki w klasach starszych słuchacze dowiedzieli się kim jest osoba nieletnia w świetle przepisów, od kiedy rozpoczyna się odpowiedzialność prawna nieletnich, na jakich zasadach odpowiada nieletni za popełnione czyny, jakie konsekwencje niesie ze sobą nieprzestrzeganie prawa przez młodych ludzi w przyszłości. Uczniowie pogłębili swoją dotychczasową wiedzę o zagrożeniach z jakimi można się spotkać w przestrzeni społecznej, jak również dowiedzieli się, że przestrzeganie zasad i zachowanie zdrowego rozsądku powinno ograniczyć ryzyko przykrych zdarzeń.

Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”.

• Innowacja „Ekspresem do nieba – Święci pomagają w zdobywaniu świętości na co dzień”

• Uczniowie kl. Va i Vb, w ramach realizacji innowacji "Ekspresem do nieba- Święci pomagają w zdobywaniu świętości na co dzień", odwiedzili kaplicę w Szczyglicach, w której 1 maja1977 r. kard. Karol Wojtyła odprawił Mszę Świętą. Dla niektórych to było miłe zaskoczenie, że w naszej okolicy gościł przyszły papież, dziś już św. Jan Paweł II. Uczniowie odśpiewali Barkę- ulubioną pieśń świętego papieża i podjęli się obliczeń, ile minęło od daty wizyty w szczyglickiej kaplicy do wyboru Karola Wojtyły na papieża.

• Na tropach Masajów

• 25 października 2023 roku  odwiedził nas podróżnik i razem z nim przenieśliśmy się w gorący zakątek ziemi - do Kenii. Poznaliśmy topografie, faunę, florę oraz obyczaje panujące w tym afrykańskim kraju. Niektórzy mogli poczuć się jak prawdziwi Masajowie i przymierzyć ich strój.  Opowieści były niezwykle inspirujące i zachęciły nas do wizyty w Kenii