Przedszkole roku szkolnym 2019/2020 biorze udział w ogólnopolskim projekcie "Mały Miś w świecie wielkiej literatury"
W kraju kwitnącej wiśni - spotkanie z podróżnikiem.
27 września 2019 r. uczniowie klasy Vb, dzięki zaproszeniu Pań z Gminnej Biblioteki Publicznej – Filii w Balicach, spotkali się z panem Samuelem Kempskim, podróżnikiem z grupy Trzask. Wyruszyliśmy w podróż do kraju, gdzie liczba ludności w połowie 2019 r. wynosiła 126,2 mln osób, a na jednym skrzyżowaniu – Shibuya Crossing – w ciągu jednej zmiany świateł przemierza 2500 ludzi, a w ciągu godziny – blisko 100 tysięcy! Zielone światło zapala się dla wszystkich pieszych jednocześnie.
Tematem naszego spotkania była Japonia – kraj kwitnącej wiśni. To właśnie tam tradycja przeplata się z nowoczesnością, na ulicach można spotkać duchy Gejsz, a jednym z przysmaków mieszkańców jest ryba fugu, której jad może zabić człowieka.
Najważniejszymi punktami na mapie, które zwiedziliśmy, oglądając magiczne zdjęcia, były: Kioto, Tokio, Hiroszima, Miyaima, Okunoshima oraz Nagano. Dowiedzieliśmy, że narodowym sportem Japonii są zapasy sumo, w szkołach nie ma pań sprzątających, a porządek utrzymują uczniowie, a także, że mangę – japoński komiks – czytają zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli.
Nie zabrakło również opowieści o Alpach Japońskich, makakach kąpiących się w gorących źródłach, wyspach pełnych królików czy jelonków, a także wstrząsoodpornych wieżowców, mikroskopijnych mieszkań w wielkich miastach.
Uczniowie podczas spotkania słuchali pana Samuela z niezwykłą uwagą, oczarowani historią odległego państwa. Z przyjemnością poznamy tajemnice innych krajów, które mieli okazję odwiedzić podróżnicy z grupy Trzask.
1
Spotkanie z podróżnikiem – Japonia
27 września 2019 r. uczniowie klasy Va skorzystali z zaproszenia Pań z Gminnej Biblioteki Publicznej- Filia Balice na spotkanie z panem Samuelem Kempskim, podróżnikiem z grupy Trzask, który zabrał nas na fotograficzną wyprawę do kraju kwitnącej wiśni, „kapsułowych” hoteli, żurawi z origami, tajemniczych gejsz oraz ojczyzny sushi i tajemniczej ryby fugu, której jad jest 1000 razy mocniejszy niż cyjanek.
Tematem spotkania była Japonia, gdzie tradycja i nowoczesność tworzą wspólną całość. Japonia to kraj kontrastów, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością. Dowiedzieliśmy się kim są gejsze i gdzie można je spotkać. Nie obyło się bez przymierzania japońskiego stroju. Uroczo wyglądała w nim Ania Galus.
Wraz z podróżnikiem odwiedziliśmy: Kioto, Tokio, Hiroszimę, by złożyć hołd ofiarom wybuchu bomby atomowej i zobaczyliśmy jak dzisiaj wygląda to miasto , karmiliśmy jelonki, których pełno na wyspie Miyajima, Okunoshima, czyli raj dla miłośników królików, wybraliśmy się do Nagano – największego miasta w japońskich Alpach, poznaliśmy szkoły, w których sprzątającymi są sami uczniowie.
Barwna opowieść i fascynujące fotografie sprawiły, iż wszyscy byli zachwyceni i zauroczeni tym niezwykłym krajem. Wspaniale opowiedziane relacje z podróży, towarzyszące temu poczucie humoru, świetne podejście do młodzieży oraz interakcja z nią zostały nagrodzone brawami.
Na zakończenie mieliśmy możliwość obejrzeć rekwizyty przywiezione z Japonii oraz przymierzyć tradycyjne klapki.
Chętnie poznamy tajemnice innych krajów odwiedzonych przez podróżników z trzask.pl
2
Ornitolog, leśnik, ekolog
Dlaczego sowy mają kolorowe oczy? Czy jeże rodzą się z kolcami? Co jedzą małe wiewiórki?
Na te i jeszcze sto innych pytań potrafił odpowiedzieć prowadzący zajęcia przedstawiciel Fundacji „Dzika Klinika”, który 27 września 2019 r. odwiedził uczniów klas 1-3 naszej szkoły, w ramach poznawania różnych zawodów.
Zajęcia dotyczyły występowania dzikich zwierząt w najbliższym otoczeniu człowieka. Ornitolog opowiadał dzieciom o zagrożeniach, jakie czyhają na dzikie zwierzęta w mieście oraz wskazał, jak można pomagać dzikim zwierzętom i dlaczego są one pożyteczne. Zwracał dzieciom uwagę na to, jak ważne jest zachowanie własnego bezpieczeństwa przy spotkaniu z dzikim zwierzęciem.
Podczas zajęć dzieci miały możliwość dowiedzieć się na czym polega praca ornitologa oraz poznać ciekawostki z życia niektórych gatunków ptaków.
To interesujące spotkanie znacznie przybliżyło pracę ornitologa oraz poszerzyło wiedzę uczniów o życiu ptaków i ich wędrówkach.
Uczniowie otrzymali również broszury informacyjne dotyczące dzikich zwierząt.
2
Poznajemy mieszkańców świata
W środę 25 września 2019 r. w ramach cyklu spotkań z obcokrajowcami, gościliśmy pana Damiana Aliberti z Argentyny.
Uczniowie klas starszych mogli obejrzeć prezentację na temat Argentyny oraz specyfiki pracy zawodowej naszego gościa, który przez wiele lat pracował dla Cartoon Network, Nickelodeon czy współtworzył gry video dla dzieci na telefon. Pan Damian podkreślał, że każdy pomysł, chociaż mały na początku, może w przyszłości stać się świetnym projektem. Zachęcał uczniów do twórczego podejścia, rozwijania wyobraźni i nie poddawania się.
Podczas spotkania w języku angielskim nie zabrakło też elementów języka hiszpańskiego i to również ze strony naszych uczniów!
Muchas gracias!!!
Rowerem pod żagle
W dniu 24 września 2019 r. odbyła się pierwsza, inauguracyjna wycieczka rowerowo-żeglasrka do Kryspinowa. W wyjeździe wzięło udział 11 uczniów z klas 4-8. Opiekunami byli: Pani Jolanta Nowak, Pan Krzysztof Marszałek, Pan Piotr Kofin oraz Pani Agnieszka Raszewska.
O godzinie 14.30 wyjechaliśmy ze szkoły w kierunku Kryspinowa. Trasa prowadziła przez Aleksandrowice, Morawicę i Cholerzyn. Na miejsce dotarliśmy ok. 15.30, gdzie czekali na nas instruktorzy żeglarstwa. Na początek każdy dostał kamizelkę ratunkową, a następnie, pod okiem specjalistów, otaklowaliśmy żaglówkę. Poznaliśmy podstawowe słownictwo związane z żeglarstwem. Podzieleni na mniejsze grupy pływaliśmy po jeziorze na trzech łódkach. Niektórzy z nas mieli nawet okazję trochę posterować. Zadowoleni wróciliśmy do brzegu i sklarowaliśmy łódki.
Na rowerach wszyscy bezpiecznie wróciliśmy do Balic. Czekamy na kolejne wyjazdy.
4