6 listopada 2024 r. uczniowie klas VII i VIII zwiedzali Krakowską Hutę Szkła. Zobaczyli pokaz ręcznego formowania szkła, poznali fascynujący proces jego powstawania oraz trudny zawód hutnika – szklarza. Jak się okazuje, tradycje związane ze szkłem w Krakowie sięgają 1931 roku! Na Lipowej powstała wtedy Krakowska Huta Szkła, inż. L. Bąkowski, D. Chazan i Ska. Obecnie mieści się tam „Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3”. Następnie obejrzeli stałą wystawę „Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998”, gdzie zebrano ok. 100 „szkieł krakowskich”, zabytkowych narzędzi, a wszystko w ciekawej i nowoczesnej aranżacji.
Uwaga szkło!!!
- 2
Dzień postaci z bajek
Uczniowie klas I-III obchodzili go 5 listopada 2024 r.
Dzieci, które miały możliwość i ochotę, przyszły tego dnia do szkoły przebrane w strój wybranej postaci z bajki. W klasach uczniowie wzięli udział w quizie dotyczącym znajomości treści najbardziej popularnych bajek. Spędzili też miło czas oglądając przygody jednego z najbardziej rozpoznawalnych misiów na świecie – Kubusia Puchatka.
To był niesamowicie bajkowy , a nawet bajeczny dzień.
Intrygi Kardynała Richelieu
Przedstawienie teatralne „Trzej muszkieterowie” w reżyserii Nikoli Kopy wystawione przez Wrocławski Teatr In-Art odbyło się 31 października 2024 roku w kinie „Kijów”. To niezwykła opowieść o trzech muszkieterach z elitarnej formacji królewskiej. Autorem tej jednej z najsłynniejszych powieści płaszcza i szpady jest Aleksander Dumas. Uczniowie z klas VI a, VI b i VIII udali się w sceniczną podróż do XVII – wiecznej Francji i obejrzeli wyjątkowe widowisko z dynamiczną fabułą, pełną zwrotów akcji, efektów specjalnych, ciekawych kostiumów i niecodzienną oprawą akustyczną. Atutem tej inscenizacji był tekst napisany ośmiozgłoskowcem.
Po spektaklu uczniowie mieli możliwość porozmawiania z aktorami.
„Odblaskowa Szkoła”
We wrześniu nasza szkoła kolejny raz dołączyła do akcji „Odblaski”. Głównym celem konkursu było uświadomienie uczniom zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz obowiązku noszenia elementów odblaskowych.
W ramach akcji odbyło się spotkanie uczniów ze st. post. Dawidem Domagalskim, policjantem Komisariatu Policji w Zabierzowie. Pan dzielnicowy przypomniał dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślił ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Wszyscy uczniowie z naszej szkoły otrzymali odblaskowe elementy.
W trakcie konkursu odbyły się warsztaty, na których uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy oraz zostały przeprowadzone pogadanki, projekcje filmowe, quizy na temat bezpieczeństwa na drodze. Na podstawie zdobytych informacji uczniowie wykonali pracę plastyczną.
Mamy nadzieję, że działania podjęte przez szkołę zwiększyły świadomość uczniów jako jednych z wielu uczestników ruchu drogowego, co powinno przełożyć się na ich bezpieczeństwo na drogach.
Komunikacja w bibliotece
24 października 2024 r. uczniowie klasy II wybrali się do Biblioteki Publicznej w Balicach.
Dzieci wzięły udział w warsztatach pt. „Od nadawcy do adresata, czyli jak wędrują wiadomości”.
Uczniowie czynnie uczestniczyli w zajęciach biorąc udział w zabawach i rozwiązując intrygujące zagadki. Warsztaty były bogate w treści dotyczące tego, w jaki sposób ludzie komunikowali się ze sobą dawniej, jak to wyglądało na przestrzeni wieków i jak system komunikacji został udoskonalony po dzień dzisiejszy.
Dziękujemy Paniom z biblioteki, które już po raz kolejny ugościły uczniów i przekazały cenną wiedzę.
Mamy nadzieję na kolejne fascynujące lekcje biblioteczne i czekamy na nie z niecierpliwością.
W Sztolni Królowej
23 października 2024 roku uczniowie klas I-III udali się na wycieczkę do Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu. Na początku dzieci założyły ochronne kaski i zostały zapoznane z zasadami zwiedzania kopalni. Następnie, wyposażone w specjalne latarki, wraz z przewodnikami zeszli 40 m pod ziemię, gdzie zaczęli zwiedzanie od wydobycia węgla kamiennego i wysłuchania opowieści o pracy górników. Najbardziej ekscytującym momentem wycieczki , poza oczywiście zakupem pamiątek, okazał się wyjazd na powierzchnię prawdziwą górniczą kolejką spalinową. Nie był to jeszcze koniec atrakcji. Po krótkiej przerwie dzieci wzięły udział w warsztatach rękodzielniczych, podczas których samodzielnie wydobywały kamienie i bryłki węgla, z których stworzyły oryginalne obrazy.
4