Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto upamiętniające wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony 17 listopada 1999 roku przez UNESCO i corocznie obchodzimy go 21 lutego.
W tym roku uczniowie naszej szkoły obchodzili ten wyjątkowy dzień 23 lutego. Na drugiej i trzeciej lekcji klasy VII i VIII mogły wysłuchać swoich kolegów i koleżanek, którzy przygotowali informacje na temat Słowian, ich życia, zwyczajów, znaczenia imion, a nawet o pierwszym słowiańskim piśmie – głagolicy. Co więcej, uczniowie mieli za zadanie zapisać za pomocą słowiańskich liter DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO. Owoce ich pracy można podziwiać na tablicy Samorządu Uczniowskiego.
W trakcie spotkania zostały również przybliżone mity słowiańskie, między innymi o stworzeniu świata, a także sylwetki słowiańskich bogów: Peruna, Welesa, Mokoszy, Roda i Swaroga.
Mamy nadzieję, że to spotkanie zainspiruje uczniów do zgłębiania wiedzy o naszych przodkach, a także przypomni, jak ważny jest język ojczysty i dlaczego warto o niego dbać.
Organizatorzy
Żaneta Matacz, Agnieszka Milewska-Grojec