• Klasa III odkrywa Wawel

• 4 października 2023 roku uczniowie klasy III rozpoczęli swoją przygodę z międzyszkolnym konkursem Odkryj Wawel, w ramach którego, uczestniczyli w lekcji muzealnej.

Wraz z przewodnikiem, panem Jackiem, wkroczyli na nową wystawę pt. Obraz Złotego Wieku, podczas której przenieśli się do epoki ostatnich władców z dynastii Jagiellonów i przyjrzeli się cennym zabytkom kultury i sztuki z czasów renesansu.  Poszukiwali odpowiedzi na pytania o to, jaka była wiedza i wyobrażenie na temat świata i natury, jakie dziedziny nauki fascynowały ówczesnych ludzi oraz jakie obowiązki i pasje towarzyszyły na co dzień władcom. Za najciekawsze dzieci uznały "dywany" wiszące na ścianach, które pan Jacek nazywał arrasami oraz legendy związane z tajemniczymi głowami w sali tronowej.

• Dzień Chłopaka w kl. I-III

• 2 października 2023 roku , tradycyjnie Dzień Chłopaka w klasach I-III obchodzono bardzo wesoło. Chłopcy mieli do wykonania wiele zadań, z którymi radzili sobie doskonale, a komisja oceniająca ich zmagania wyłoniła po trzech laureatów z każdej klasy.

Dziewczynki nad wyraz uważnie obserwowały zmagania chłopców i  również oddały swój głos, wybierając spośród wszystkich chłopców „Mistera Publiczności”. Chociaż każdy radził sobie doskonale,  największą ilość  głosów oraz ten zaszczytny tytuł zdobył  Tadeusz Mrugacz z klasy III.

Świętowanie zakończyło się w klasach, gdzie chłopcy otrzymali upominki z okazji ich święta.

To był dzień pełen wrażeń, który wprawił uczniów w radosny nastrój.

• Unihokej dziewcząt

• Dnia 30 września 2023 r. odbyły się zawody unihokeja dziewcząt Igrzysk Dzieci.

Naszą szkołę reprezentowało sześć zawodniczek: Aleksandra Górska-kapitan,  Amelia Lipiarz, Katarzyna Zych- bramkarz, Nadia Zbroch, Aleksandra Duszyk, Oliwia Puskarz.  Było osiem szkół z gminy Zabierzów. Na początek rozegraliśmy zawody w grupie z Bolechowicami, Zabierzowem, Nielepicami. Pierwszy mecz wygrany z Bolechowicami 4:0, drugi mecz przegrany z Zabierzowem 2:0, a trzeci mecz wygrany z Nielepicami 1:0.

Dzięki korzystnej punktacji graliśmy półfinały przeciwko Rudawie, w których wygraliśmy 1:0 przechodząc do finałów. W finale z Zabierzowem dziewczyny dały z siebie wszystko, ale niestety zabrakło trochę szczęścia, a wynik meczu finałowego to 1:0. Ostatecznie dziewczyny uplasowały się na drugim miejscu.

Życzymy dalszych sukcesów w grach zespołowych.

• Co za dzień...

• Dnia 28 września 2023 r. odbył się w naszej szkole Europejski Dzień Języków.

Organizatorkami były: Pani Katarzyna Słomian oraz Pani Agnieszka Raszewska.

Na drugiej godzinie lekcyjnej spotkały się klasy: 6, 7 i 8, natomiast na trzeciej godzinie klasy: 4, 5a oraz 5b. Na początku nastąpiło losowanie krajów i wszyscy zostali podzieleni na dziewięć grup. Pierwszym zadaniem było odnalezienie flagi, a następnie znalezienie stolicy, języka danego kraju oraz nauczenie się słowa „dziękuję” w tym języku. Kolejną konkurencją był „Kahoot” składający się z dwudziestu pytań dotyczących wiedzy ogólnej na temat krajów europejskich oraz języków używanych w tych krajach. Następnie uczestnicy wysłuchali fragmentów dziesięciu piosenek i mieli odgadnąć, w jakim języku były one śpiewane.Na zakończenie nastąpiło podsumowanie punktacji grup. Wszyscy byli bardzo zaangażowani w pracę w grupach i było dużo dobrej zabawy.

• Dzień Jabłka

• Fragment wiersz  M. Konopnickiej ,,Jesienią”
            ,,Jesienią, jesienią”
            Sady się rumienią;
            Czerwone jabłuszka
            Pomiędzy zielenią.
            Czerwone jabłuszka,
            Złociste gruszeczki
            Świecą się jak gwiazdy
            Pomiędzy listeczki.
            — Pójdę ja się, pójdę
            Pokłonić jabłoni,
            Może mi jabłuszko
            W czapeczkę uroni!”

28 września 2023 r. uczniowie klas I-III świętowali kolejny wyjątkowy dzień w  ramach realizacji projektu „Kreatywne dni nietypowe”. Tym razem był to Dzień Jabłka.

Dzieci tego dnia miały na sobie ubrania w kolorze  czerwonym. Niektórzy swój ubiór ozdobili różnymi elementami dekoracyjnymi. Uczniowie wykonali zadania i prace plastyczne związane z obecnością jabłek w naszej diecie, a także rozwiązali krzyżówki i rebusy tematyczne. Dobrej zabawie towarzyszyła konsumpcja słodkich i soczystych jabłek.

Opiekun Małego Samorządu

• Konkurs Odblaskowa Szkoła

• We wrześniu nasza szkoła przystąpiła do kolejnej edycji konkursu ,,Odblaskowa szkoła” , zorganizowanego przez:

- Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie,

- Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego,

- Kuratorium Oświaty w Krakowie,

- Małopolski Urząd Wojewódzki,

- Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Partnerami konkursu są: Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Radio Kraków.

Celem konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia  uczniów w elementy odblaskowe.

Deszcz, śnieg, mgła czy szybko zapadający zmrok ograniczają szybkość reakcji kierującego. Ciemna odzież pieszego również wpływa negatywnie na widoczność na drodze.

Kamizelka odblaskowa, opaska, breloczek czy nawet zwykła latarka sprawiają, że  poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będziesz lepiej widoczny dla jadącego kierowcy.

Z odblaskami jesteś bezpieczniejszy na drodze.