9 grudnia 2019 r. uczniowie klas VII i VIII oraz uczennice klasy VIa uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym pt.„Samotni w tłumie”, przygotowanym przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia.
Jak się okazało, był to wyjątkowy spektakl poruszający ważne i aktualne problemy współczesności, mówiący o pułapkach cywilizacji XXI w. Twórcy skupili się na problemie wyobcowania w świecie zdominowanym przez nowinki technologiczne, Internet. Pokazali, czym różni się świat wirtualny od rzeczywistego, wskazali pułapki czyhające na młodego człowieka.
Bohaterami ,,Samotnych w tłumie” są ludzie z różnych środowisk, z różnym bagażem życiowym, żyjący w jednej społeczności, a jednak daleko od siebie. Różna tez jest ich „samotność”. Wśród bohaterów znajdziemy zamkniętą w sobie, żyjącą we własnym świecie Kaśkę, młodego geniusza informatycznego (hakera), żyjącego w świecie wirtualnym – Krzyśka, przebojową, pewną siebie Sylwię, Lukasa i Platona- bezdomnego.
Sztuka ta jest zdecydowanie aktualna i rzeczywista, pokazuje to, co dzieje się faktycznie wokół nas, rzeczywistość, jaka nas otacza, wydarzenia, w których może uczestniczyć każdy z nas, problemy, z którymi każdy nastolatek może się spotkać. Spektakl skłania do refleksji nad własnym życiem i postępowaniem. Zmusza do zastanowienia się, czy to, co robię jest słuszne i właściwe.
Wymowny jest tez tytuł sztuki: "Samotni w tłumie", gdyż to przecież taka prosta prawda! Gdyby przypatrzeć się tym wszystkim ludziom, którzy codziennie nas mijają, okazałoby się, że większość z nich jest samotna, opuszczona, pozbawiona wsparcia, nieumiejąca poradzić sobie z problemami, które codziennie się przed nimi piętrzą. W dzisiejszym świecie: pełnym dynamizmu i szybkości, zatracają się pewne wartości, ludzie oddalają się od siebie, mimo że żyją obok siebie. To przesłanie dotyczy nie tylko młodych ludzi, ale wszystkich, starszych również, by czasem zatrzymać się i zastanowić, dokąd tak pędzimy? Czy ma to jakiś sens? Może ktoś potrzebuje mojej pomocy?
Spektakl wywarł na nas duże wrażenie. Siedząc w pierwszych rzędach, nie mogliśmy pozostać obojętni na scenę pobicia bezdomnego czy płacz bohaterki w dniu jej urodzin, na które nikt nie przyszedł.
Uważamy, że ten spektakl powinien obejrzeć każdy: dziecko i rodzic, uczeń i nauczyciel, młody i starszy. Wszyscy znajdą w nim coś dla siebie.