• Zawody w halowej piłce nożnej dziewcząt i chłopców

• Dnia 20 października 2018 roku odbyły się zawody w halowej piłce nożnej dziewcząt i chłopców. W rozgrywkach uczestniczyło 15 drużyn. Naszą szkołę reprezentowało 14 uczniów. Po zaciętych rozgrywkach dziewczęta uplasowały się na drugim miejscu, zaraz po Nielepicach, zdobywając srebrne medale. Chłopcy zajęli 9 miejsce pokonując szkołę w Brzoskwini.

Gratulujemy!

• Oczyszczacz powietrza od Marszałka Województwa Małopolskiego

• Przedszkole Samorządowe w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Balicach otrzymało od Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. "Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze" współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej. Z tej okazji, 11 października, dzieci z wszystkich oddziałów przedszkolnych przygotowały występ artystyczny pt. "Czyste powietrze", w którym uczestniczyli rodzice oraz dyrektor ZSP w Balicach.

• Koło fotograficzne "Mgnienie oka" - odsłona pierwsza

• We wrześniu i październiku uczestnicy koło fotograficznego pracowali nad zdjęciami, których tematykę można zawrzeć pod wspólnym tytułem  „Chwila zatrzymana w kadrze” .  Spośród zgromadzonych prac wybrano 18 finałowych  - można je było oglądać w formie prezentacji w holu głównym na parterze oraz na wystawce prac koła, znajdującej się na korytarzu pierwszego pietra. W głosowaniu na najlepszą fotografię  udział brali: uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz pozostali pracownicy szkoły.

Wyniki tego pierwszego „historycznego” plebiscytu przedstawiają się następująco:

I miejsce: Karol Romański „Gra świateł na drodze”

II miejsce: Zuza Pałczyńska-Woś „Skalny wodospad”

Ola Zbroch „Pływać, nie pływać – oto jest pytanie!”

III miejsce: Maksymilian Majka „Karmelowa słodycz w trawie”

Leon Bocheński „Niespodziewany gość”

Specjalne wyróżnienie otrzymuje praca Oli Zbroch pt. „Zielono mi” za szczególnie piękne uchwycenie w kadrze ulotności chwili.

W październiku i listopadzie członkowie koła pracować będą nad odsłona drugą, zatytułowaną tym razem” Jesieni czar”. Przypominam, że spotkania odbywają  się w środy na 5. lekcji lub w czwartki na 6. lekcji, a na wspólne „Łapanie chwil” wyruszamy raz w miesiącu  w piątki na 6. lekcji.

Wszystkich chętnych – zapraszam!

Opiekun koła:

mgr Jadwiga Kapołka

• IX edycja konkursu „Odblaskowa szkoła”

• We wrześniu nasza szkoła przystąpiła do IX edycji konkursu ,,Odblaskowa szkoła”, zorganizowanego przez:

• Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie,
            • Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego,
            • Kuratorium Oświaty w Krakowie,
            • Małopolski Urząd Wojewódzki,
            • Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Partnerami konkursu są: Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Radio Kraków.

Celem konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. Ponadto celem akcji jest zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność  kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania przez dzieci z elementów odblaskowych i promowania wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.

Deszcz, śnieg, mgła czy szybko zapadający zmrok ograniczają szybkość reakcji kierującego. Ciemna odzież pieszego również wpływa negatywnie na widoczność na drodze.

Kamizelka odblaskowa, opaska, breloczek czy nawet zwykła latarka sprawiają, że  poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będziesz lepiej widoczny dla jadącego kierowcy.

Z odblaskami jesteś bezpieczniejszy na drodze.

Widoczność pieszego przez kierowcę po zapadnięciu zmroku:

30 metrów – bez elementów odblaskowych

130 metrów – 2 opaski odblaskowe na nogach

150 metrów – opaska na ramieniu i 2 elementy odblaskowe na nogach

350 metrów – kamizelka, opaska na ramieniu i 2 elementy odblaskowe na nogach.